NEWS: Full stage times released for Download Festival 2012!

With the UK’s biggest rock/metal weekend fast approaching, Download Festival have unveiled the stage times for this year’s line-up. Check it out below and see who you want to catch over the weekend:

FRIDAY – JUNE 8TH:

MAIN (JIM MARSHALL) STAGE:
The Prodigy: 21:00-22:50
Chase & Status: 19:20-20:20
Machine Head: 18:00-18:55
Billy Talent: 16:50-17:35
NoFX: 15:40-16:25
Fear Factory: 14:40-15:15
Cancer Bats: 13:45-14:15
Rise To Remain: 13:00-13:25

SECOND (ZIPPO ENCORE) STAGE:
Slash: 21:00-22:10
Nightwish: 19:30-20:30
Opeth: 18:20-19:05
Little Angels: 17:15-17:55
Europe: 16:10-16:50
Terrorvision: 15:20-15:50
The Quireboys: 14:30-15:00
Red, White & Blues: 13:45-14:10
Six Hour Sundown: 13:00-13:25

PEPSI MAX STAGE:
The Devin Townsend Project: 21:00-22:00
AxeWound: 19:55-20:35
Soil: 18:50-19:30
While She Sleeps: 17:55-18:25
The Defiled: 17:05-17:35
Lawnmower Deth: 16:15-16:45
Hounds: 15:25-15:55
Absolute Power: 14:35-15:05
Silent Descent: 13:45-14:15
Impaled Existence: 13:00-13:25

RED BULL BEDROOM JAM STAGE:
Gallows: 20:35-21:20
The Safety Fire: 18:50-19:15
Voodoo Six: 18:30-19:15
Marmozets: 18:00-18:25
Upon A Burning Body: 17:10-17:35
Dive Bella Dive: 16:20-16:45
Reachback: 15:30-15:55
Dead Harts: 14:40-15:05
The Jellycats: 13:50-14:15
Broken: 13:00-13:25

JAGERMEISTER ACOUSTIC STAGE:
Yashin: 18:25-18:55
Skindred: 17:35-18:00
Breed 77: 16:45-17:05
Million Dollar Reload: 15:55-16:20
Neonfly: 15:05-15:30
With One Last Breath: 14:15-14:40

SATURDAY – JUNE 9TH:

MAIN (JIM MARSHALL) STAGE:
Metallica: 20:45-22:45
Biffy Clyro: 18:30-19:45
Tenacious D: 16:55-17:55
Steel Panther: 15:35-16:25
Trivium: 14:20-15:05
Black Veil Brides: 13:10-13:50
Saxon: 12:00-12:40
As I Lay Dying: 11:00-11:30

SECOND (ZIPPO ENCORE) STAGE:
You Me At Six: 21:10-22:10
Killswitch Engage: 19:55-20:40
Skindred: 18:50-19:30
Kids In Glass Houses: 17:50-18:25
Theory Of A Deadman: 16:55-17:25
Four Year Strong: 16:00-16:30
Lower Than Atlantis: 15:05-15:35
Turbonegro: 14:10-14:40
Ginger Wildheart: 13:15-13:45
Halestorm: 12:30-12:55
Fozzy: 11:45-12:10
Page 44: 11:00-11:25

PEPSI MAX STAGE:
The Mission: 21:30-22:30
The Union: 20:20-21:05
Corey Taylor: 19:10-19:55
Sylosis: 18:15-18:45
My Passion: 17:20-17:50
The Treatment: 16:30-17:00
Anti-Nowhere League: 15:40-16:10
Gun: 14:50-15:20
The YoYos: 14:00-14:30
Turbowolf: 13:15-13:40
Don Broco: 12:30-12:55
Avosetta: 11:45-12:10
No Americana: 11:00-11:25

RED BULL BEDROOM JAM STAGE:
Cockney Rejects: 20:50-21:35
Fearless Vampire Killers: 19:50-20:20
LostAlone: 18:50-19:20
Mallory Knox: 17:50-18:20
Butcher Babies: 16:50-17:20
Acoda: 15:55-16:20
Never Means Maybe: 15:05-15:30
I Divide: 14:15-14:40
Golden Tanks: 13:25-13:50
4Arm: 12:35-13:00
Freebase: 11:45-12:10
Royal Cartel: 11:00-11:20

JAGERMEISTER ACOUSTIC STAGE:
Tyla: 18:15-18:45
The Quireboys: 17:15-17:40
Toby Jepson: 16:20-16:45
Heaven’s Basement: 15:30-15:55
Red, White & Blues: 14:40-15:05
Soil: 13:50-14:15
Gun: 13:00-13:25
Six Hour Sundown: 12:10-12:35

SUNDAY – JUNE 10TH:

MAIN (JIM MARSHALL) STAGE:
Black Sabbath: 21:00-22:45
Soundgarden: 19:00-20:15
Megadeth: 17:30-18:30
Lamb Of God: 16:15-17:00
Black Label Society: 15:00-15:45
Anthrax: 13:50-14:30
Kyuss Lives!: 12:45-13:25
DevilDriver: 11:50-12:20
Stellar Revival: 11:00-11:25

SECOND (ZIPPO ENCORE) STAGE:
Rise Against: 20:30-21:30
Dropkick Murphys: 19:15-20:05
Refused: 18:05-18:50
Shinedown: 17:00-17:40
Ugly Kid Joe: 16:05-16:35
Sebastian Bach: 15:10-15:40
Rival Sons: 14:15-14:45
August Burns Red: 13:20-13:50
We Are The Ocean: 12:30-12:55
Black Spiders: 11:45-12:10
Kobra And The Lotus: 11:00-11:25

PEPSI MAX STAGE:
Periphery: 20:30-21:30
Ghost: 19:20-20:05
Firewind: 18:15-18:55
Emmure: 17:20-17:50
La Dispute: 16:30-17:00
The James Cleaver Quintet: 15:40-16:10
Shadows Fall: 14:50-15:20
Edguy: 14:00-14:30
Reckless Love: 13:15-13:40
Heaven’s Basement: 12:30-12:55
Feed The Rhino: 11:45-12:10
Skarlett Riot: 11:00-11:25

RED BULL BEDROOM JAM STAGE:
William Control: 20:50-21:35
Hawk Eyes: 19:50-20:20
The Dirty Youth: 18:50-19:20
The Minutes: 17:50-18:20
With One Last Breath: 16:50-17:20
Kopek: 15:55-16:20
You And What Army: 15:05-15:30
Strangle Kojak: 14:15-14:40
Adelaide: 13:25-13:50
Mechanical Smile: 12:35-13:00
PitchBlack: 11:45-12:10
Kamchatka: 11:00-11:25

JAGERMEISTER ACOUSTIC STAGE:
Saint Jude: 18:15-18:45
Fearless Vampire Killers: 17:15-17:40
Furyon: 16:20-16:45
Mordecai: 15:30-15:55
Daken: 14:40-15:05
Voodoo Johnson: 13:50-14:15
Sanguine: 13:00-13:25
White Powder Gold: 12:10-12:35

For more information regarding Download Festival, please visit the official website by clicking here.