NEWS: Download Festival 2011 stage times announced!

With the festival only a few mere days away, Download have revealed the official stage times for this year’s event. Check them out below and see if you’ve got any major clashes to deal with:

FRIDAY – JUNE 10TH:

Main Stage:
21.00 – 22.50: Def Leppard
19.20 – 20.20: The Darkness
18.00 – 18.50: Alter Bridge
16.50 – 17.35: Thin Lizzy
15.40 – 16.25: Black Stone Cherry
14.40 – 15.15: Duff McKagan’s Loaded
13.50 – 14.20: Puddle Of Mudd
13.00 – 13.30: CKY

Second Stage:
21.35 – 22.50: Pendulum
19.40 – 20.50: KoRn
18.20 – 19.10: Bring Me The Horizon
17.15 – 17.55: Children Of Bodom
16.10 – 16.50: The Damned Things
15.20 – 15.50: Anti-Flag
14.30 – 15.00: Young Guns
13.45 – 14.10: Destroy Rebuild Until God Shows (D.R.U.G.S.)
13.00 – 13.25: Evaline

Pepsi Max Stage:
21.00 – 22.00: Danzig
19.55 – 20.35: Times Of Grace
18.50 – 19.30: FM
17.55 – 18.25: Hyro Da Hero
17.05 – 17.35: Asking Alexandria
16.15 – 16.45: Lower Than Atlantis
15.25 – 15.55: Japanese Voyeurs
14.35 – 15.05: Royal Republic
13:45 – 14:15: Betraeus
13.00 – 13.25: Sweet Savage

Red Bull Bedroom Jam Stage:
19.50 – 20.20: Modestep
18.55 – 19.25: Envy Of The State
18.00 – 18.30: Oaf
17.10 – 17:35: The Hype Theory
16.20 – 16.45: Don Broco
15.30 – 15.55: Page 44
14.40 – 15.05: Hill Valley High
13.50 – 14.15: MakethisRelate
13.00 – 13.25: Kellermensch

Jägermeister Stage:
18.25 – 18.55: Skindred
17.35 – 18.00: The Last Republic
16.45 – 17.05: The Dirty Youth
15.55 – 16.20: Million Dollar Reload
15.05 – 15.30: Obsessive Compulsive
14.15 – 14.40: Verses

SATURDAY – JUNE 11TH:

Main Stage:
21.15 – 22.45: System Of A Down
19.15 – 20.30: Avenged Sevenfold
17.40 – 18.40: Skunk Anansie
16.20 – 17.10: Down
15.10 – 15.50: Hollywood Undead
14.00 – 14.40: Skindred
13.00 – 13.30: Escape The Fate
12.00 – 12.30: All That Remains
11.00 – 11.30: The Devil Wears Prada

Second Stage:
21.00 – 22.15: Alice Cooper
19.40 – 20.35: Twister Sister
18.35 – 19.15: Cheap Trick
17.30 – 18.10: Mr. Big
15.40 – 16.10: Clutch
14.50 – 15.20: Dan Reed
14.00 – 14.30: Rock Sugar
13.15 – 13.40: Bosshoss
12.30 – 12.55: Rise To Remain
11.45 – 12.10: Chthonic
11.00 – 11.25: Sacred Mother Tongue

Pepsi Max Stage:
21.10 – 22.10: Funeral For A Friend
20.05 – 20.45: The King Blues
19.00 – 19.40: Sevendust
18.05 – 18.35: Evile
17.15 – 17.45: Trash Talk
16.25 – 16.55: Your Demise
15.35 – 16.05: Letlive.
14.45 – 15.15: VersaEmerge
14.00 – 14.25: Ghost
13.15 – 13.40: Straight Line Stitch
12.30 – 12.55: TRC
11.45 – 12.10: Houston
11.00 – 11.20: The Rods

Red Bull Bedroom Jam Stage:
19.45 – 20.15: Dangerous!
18.45 – 19.15: Kill 21
17.45 – 18.15: The Dangerous Summer
16.45 – 17.15: Dear Superstar
15.55 – 16.20: Welcome Wednesday
15.05 – 15.30: Heights
14.15 – 14.40: Blitz Kids
13.25 – 13.50: The Ocean Between Us
12.35 – 13.00: The Morning After
11.45 – 12.10: Dripback
11.00 – 11.20: Fighting Wolves

Jägermeister Stage:
18.15 – 18.45: Bowling For Soup
17.15 – 17.40: Dan Reed
16.20 – 16.45: Sons Of Icarus
15.30 – 15.55: Royal Republic
14.40 – 15.05: Maiden United
13.50 – 14.15: Never Means Maybe
13.00 – 13.25: Skin
12.10 – 12.35: Intraverse

SUNDAY – JUNE 12TH:

Main Stage:
21.05 – 22.45: Linkin Park
19.10 – 20.20: Bullet For My Valentine
17.40 – 18.40: Disturbed
16.20 – 17.10: The Gaslight Anthem
15.10 – 15.50: The Pretty Reckless
14.00 – 14.40: Bowling For Soup
13.00 – 13.30: Madina Lake
12.00 – 12.30: Biohazard
11.00 – 11.30: Suicide Silence

Second Stage:
20.50 – 22.05: Rob Zombie
19.25 – 20.20: The Cult
18.15 – 18.55: Black Veil Brides
17.10 – 17.50: Buckcherry
16.15 – 16.45: Turisas
15.20 – 15.50: GWAR
14.25 – 14.55: Kvelertak
13.30 – 14.00: Karma To Burn
12.40 – 13.05: Malefice
11.50 – 12.15: Yashin
11.00 – 11.25: Collapse

Pepsi Max Stage:
21.10 – 22.10: Frank Turner
20.05 – 20.45: Plain White T’s
19.00 – 19.40: Silverstein
18.05 – 18.35: Framing Hanley
17.15 – 17.45: Deaf Havana
16.25 – 16.55: T-34
15.35 – 16.05: Starseed
14.45 – 15.15: My Darkest Days
14.00 – 14.25: Sworn Amongst
13.15 – 13.40: Hell
12.30 – 12.55: Trucker Diablo
11.00 – 11.25: Jameson Raid

Red Bull Bedroom Jam Stage:
19.45 – 20.15: H.E.A.T.
18.45 – 19.15: Baptized In Blood
17.45 – 18.15: The Dead Lay Waiting
16.45 – 17.15: Illuminatus
15.55 – 16.20: Acoda
15.05 – 15.30: You And What Army
14.15 – 14.40: Floods
13.25 – 13.50: Autumn In Disguise
12.35 – 13.00: October File
11.45 – 12.10: Belligerence
11.00 – 11.20: Skeletal Damage

Jägermeister Stage:
18.15 – 18.45: Dave McPherson
17.15 – 17.40: Red, White And Blues
16.20 – 16.45: Hyro Da Hero
15.30 – 15.55: The Morning After
14.40 – 15.05: Slaves To Gravity
13.50 – 14.15: Heaven’s Basement
13.00 – 13.25: Voodoo Johnson
12.10 – 12.35: Raven Vandelle

For more information regarding the festival or to purchase tickets, please head to their official website by clicking here.

Founder & Editor for DEAD PRESS! | Atheist and antitheist. | Judge of the quick & the dead since 1989. | Aspiring freelance pizza eater.

Founder & Editor for DEAD PRESS! | Atheist and antitheist. | Judge of the quick & the dead since 1989. | Aspiring freelance pizza eater.